Atentát na Heydricha: Odvážný čin, který změnil historii

Publikováno: 04.06.2025 12:01 | Autor: Jan Novák



Málem si už připíjeli na smrt tyrana: Příběh atentátu na Heydricha

V jarním ránu 27. května 1942 se v Praze odehrála událost, která navždy změnila běh české historie a významně ovlivnila druhou světovou válku. Atentát na Reinharda Heydricha, zvaného také „říšský protektor“ Čech a Moravy, je dodnes předmětem obdivu i kontroverze. Jaké byly okolnosti tohoto odvážného činu a jaký měl dopad?

Reinhard Heydrich, jeden z nejvyšších představitelů nacistického Německa a architekt tzv. Konečného řešení, byl známý svou krutostí a bezohledností. V době své vlády v protektorátu se proslavil terorem proti českému odboji a civilnímu obyvatelstvu, což mu vyneslo přezdívku „Krvavý řezník“. Jeho smrt proto byla pro mnohé symbolem možného obratu v nacistické okupaci.

Operace Anthropoid, jak byl kódově nazván plán na Heydrichovo zavraždění, byla připravena v tajnosti britskými speciálními silami spolu s československým exilovým vojskem. Dva parašutisté, Jozef Gabčík a Jan Kubiš, byli vybráni a vysazeni na území protektorátu s jediným cílem: zavraždit Heydricha.

Dne zmíněného 27. května čekali Gabčík a Kubiš na Heydricha u zatáčky v pražských Libni, kde měl Heydrich projíždět v otevřeném mercedesu. Když se vozidlo objevilo, Gabčík vystřelil, ale jeho zbraň selhala. Heydrich nařídil řidiči zastavit a snažil se parašutisty zneškodnit sám. V tu chvíli Kubiš hodil bombu, která vybuchla blízko auta a zranila Heydricha.

Zranění, která Heydrich utrpěl, byla nakonec smrtelná, ale ne ihned. Tyrana sice převezli do nemocnice, kde se doktoři snažili zachránit jeho život, ale 4. června 1942 Heydrich svým zraněním podlehl. Ironií osudu, právě když si nacisté možná již připíjeli na jeho brzké uzdravení.

Dopady atentátu byly rozsáhlé a tragické. Nacisté odpověděli brutálními represemi, včetně vyhlazení vesnic Lidice a Ležáky, kde byly zavražděny stovky lidí, včetně žen a dětí. Tyto akce měly za cíl zastrašit odboj a civilní populace a ukázat, jaký bude trest za podobné útoky.

Přestože cena byla vysoká, atentát na Heydricha je dodnes považován za jeden z nejdůležitějších momentů českého odboje během druhé světové války. Ukázal, že i v období nejtemnějšího útlaku je možné postavit se zlu čelem.

Příběh atentátu na Heydricha tak zůstává připomínkou odvahy, obětavosti a nekonečné touhy po svobodě, které definovaly český národní odpor. Ačkoliv byl Heydrich nakonec přivezen na sál jen proto, aby zde skončil svůj krutý život, jeho smrt přinesla aspoň malý záblesk naděje v temných časech.

Další zajímavé články

Slovinsko Označilo Izraelské Ministry za Nežádoucí Osoby
18.07.2025

Autor: Jan Novák
Slovinsko Surprizes: Izraelské Ministry Prohlášeny za Nežádoucí Osoby V nedávném a nečekaném diplomatickém kroku Slovinsko označilo dva izraelské vládní činitele za nežádoucí osoby. Tento rozhodnut...

Roman Šmarda opouští ČSSD: Nesouhlasí se spojením s Stačilo!
17.07.2025

Autor: Jan Novák
Roman Šmarda Opouští ČSSD: Kritizuje Spojení s Hnutím Stačilo! V poslední době se česká politická scéna nesetkává jen s obvyklými výzvami, ale i s výraznými změnami ve strukturách některých stran. ...

Klíčoví Investoři Opouštějí Trdlokafe: Co to Znamená pro Budoucnost?
17.07.2025

Autor: Jan Novák
Vlastnická rošáda ve skupině kolem Trdlokafe: Odcházejí dva zachránci Ve světě kavárenského byznysu dochází k nečekaným změnám, a poslední vlna novinek přichází ze skupiny, která stojí za oblíbeným...

Obří Antonov An-225 se vrací: Nečekaný let nad Kyjevem
17.07.2025

Autor: Jan Novák
Návrat obřího letounu: Antonov řekl detaily o překvapivém letu nad Kyjevem V nedávné době jsme byli svědky mnoha překvapivých událostí, ale málokterá z nich přitáhla takovou pozornost jako nedávný ...

Ondřej Knotek: Klíčová role v Evropském zeleném plánu
17.07.2025

Autor: Jan Novák
Green Deal v europarlamentu: Ondřej Knotek z ANO drží karty pro ekologickou budoucnost V rámci Evropského parlamentu se často rozhoduje o klíčových otázkách, které ovlivňují budoucnost celého konti...

← Zpět na hlavní stránku